BASKETBALL fórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Hakeem Olajuwon

Goto down

Hakeem Olajuwon Empty Hakeem Olajuwon

Příspěvek  lokopes Sat Jan 03, 2009 1:14 pm

Necháte-li ho hrát, naznačí pohyb jedním směrem, vydá se druhým a provede smrtící úder z výskoku. Klidně se také otočí jako blesk a střelou přes hlavu z výskoku střelí koš. Zdvojte mu obranu, a on si najde volného hráče a přihraje mu.
Oscar Robertson? EIgin Bay­lar? Larry Bird? Nikoliv, tato kombinace síly, vynalézavosti a rychlosti patří 213 centimetrů vysokému, 114 kg vážícímu Hakeemu Olajuwonovi - králi všech pivotů NBA.
Celkem vzato, Olajuwon by mohl být vůbec nejlepším pivo­tem. Bili Russell byl mistrem obrany, doskoku a blokovaných střel, Wilt Chamberlain byl nepře­konatelný v útoku a Kareem Abdul-Jabbar vnesl do basket­balu vynalézavost a vytrvalost. Olajuwon umí všechny tyto věci ­a ještě něco navÍC. Často na jedné straně hřiště zblokuje střelu a běží na druhý konec, aby dokončil rychlý protiútok. "Co se týče atletických schopností, je Hakeem nejlepším hráčem, kte­rého jsem kdy viděl," řekl Magic Johnson.
Jeho tělesné předpoklady byly vždy patrné, ale Olajuwonův vze­stup je otázkou tvrdé práce a odhodlání. Je zvláštní, že muž, který dovedl Houston Rockets ke dvěma titulům v roce 1994 a 1995, do svých patnácti let neměl bas­ketbalový míč v ruce a jeho počá­teční sportovní aktivita se omezovala na brankáře fotbalo­vého družstva v jeho rodném Lagosu v Nigérii.
Když Olajuwon dostal v roce 1980 stipendium na univerzitě v Houstonu, byla to 85 kg vážící pápěrka, která uměla výborně skákat, ale neměla ani ponětí o basketbalu. Trenéru Cougars Guy Lewisovi stačil jediný pohled a pustil se s ním do práce. "Chvíli mu trvalo, než z něj vyrostl bas­ketbalista," řekl Lewis. "Dovedl běhat a skákat, ale to bylo všechno, co z basketbalu uměl. Pracovali jsme na něm a on se skutečně snažil."
Olajuwon pak již nikdy nepře­stal pracovat. Jako univerzitní hráč byl členem houstonského studentského spolku "Fí Slama Jama" a třikrát se zúčastnil NCAA turnaje Final Four. Byl natolik dobrý, že vybojoval v prů­měru 20,6 bodu a 11,9 doskoku ve své nováčkovské sezoně 1994-95.
O rok později spolu s 213 cen­timetrů měřícím spoluhráčem Ralphem Sampsonem dovedl Rockets do finále NBA, kde v šesti zápasech podlehli Chicagu.
Jak se Olajuwonovy basketba­lové dovednosti zdokonalovaly, rostl i počet získaných bodů. Jeho všestranné schopnosti lze doku­mentovat různorodostí získaných titulů pro Nejužitečnějšího hráče pravidelné sezony i finále NBA, účastí v nejlepší pětce NBA, tituly v blokovaných střelách a dosko­cích. V posledních dvou letech zranění zbrzdila jeho kariéru.

Okamžiky kariéry
1984 Vybrán družstvem Rockets jako první v draftu NBA.
1985 Získal v průměru 20,6 bodu a 11,9 doskoku a skončil druhý za Michaelem Jordanem v anketě Nováček roku.
1987 Získal první ze tří účastí v nejlepší pětce týmů NBA po sobě; první z pěti účastí v nejlépe bránícím družstvu NBA.
1988 Dosáhl 21 bodů při svém čtvrtém vystoupení v Utkání hvězd.
1990 Dosáhl jako třetí v historii NBA minimálně 10 bodů ve čtyřech ukazate­lích: 18 bodů, 16 doskoků, 11 blokavaných střel, 10 asistencí; v zápase proti Denveru dosáhl svého rekordu 52 bodů.
1993 Vedl ligu v blokování střel (4,17 na jeden zápas) potřetí ve čtyřech letech.
1994 Dovedl Rockets k titulu v NBA, zís­kal ceny Nejužitečnějšího hráče finále NBA a Nejužitečnějšího hráče základní sezony.
1995 Získal druhý titul Nejužitečnějšího hráče finále NBA v řadě, když se tým Rockets opět stal mistrem.
1996 Hrál za Dream Team na olympiádě v Atlantě.

Statistiky:
NAROZEN: 21.ledna 1963 v Lagos, Nigérie
VÝŠKA: 213 cm
VÁHA: 114 kg
UNIVERZITA: Houston
DRUŽSTVA: Houston Rockets, 1984-1997
PRŮMĚRY NBA:
23,8 bodu; 11,9 doskoku; 2,7 asistence
PRŮMĚRY PLAY-OFF NBA:
27,0 bodu; 11,6 doskoku; 3,3 asistence
lokopes
lokopes

Poeet p?íspivku : 8
Registration date : 03. 01. 09

Návrat nahoru Goto down

Návrat nahoru


 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru