BASKETBALL fórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Michael Jordan

Goto down

Michael Jordan Empty Michael Jordan

Příspěvek  lokopes Mon Jan 05, 2009 9:42 pm

Michael Jordan

Michael Jeffrey Jordan se narodil 17. února 1963 v New Yorku jako čtvrté z pěti dětí dělníka v elektrárně a bankovní úřednice. Rodiče se však záhy přestěhovali do Severní Karolíny. A právě ze slavné North Carolina University vlétl Michael do světa velkého basketbalu, aby se stal jeho nejzářivější hvězdou. Těsně předtím, než nastoupil na palubovky NBA stihl Jordan být největší hvězdou amerického výběru, který zvítězil na olympijských hrách v Los Angeles 1984 (do roku 1992 nesměli na olympiádě hrát hráči z NBA).

Do samotné soutěže nastoupil Jordan v dresu chicagských „býků“ a již v první sezoně ukázal, co se od něj dá čekat, když skončil s průměrem 28,2 bodu na zápas a stal se suverénně nováčkem roku. Zároveň nastoupil poprvé do zápasu All-Stars, což si pak ještě dvanáctkrát zopakoval. U fanoušků se stal nesmírně populární svými nádhernými smeči, čímž si vysloužil přezdívku „Air“. Mezi lety 1987-1993 byl Jordan nejlepším střelcem ligy a především on a Scottie Pippen dovedli Chicago ke třem titulům v letech 1991-3. Pak ovšem Jordan prohlásil, že už nemá basketbalem co získat a poprvé ukončil svoji kariéru, aby zkusil novou výzvu.

Tou výzvou byl pro Michaela profesionální baseball, který hrál v týmu Birmingham Barons. Po nepříliš povedené sezoně se v roce 1995 vrátil k basketbalu. A hned v následujícím roce Bulls, posílení o vynikajícího podkošového hráče Dennise Rodmana vyhráli World championship, jak Američané nazývají titul pro vítěze play-off. Zároveň byl Jordan jmenován mezi padesát největších hráčů historie NBA. S Michaelem Jordanem v čele šlo Chicagu všechno hladce a v následujících dvou letech znovu zvítězilo. A opět se dostavil pocit, že Michaelovi už nemá basketbal co dát. Po vítězství v roce 1998 tak odešel a zdálo se, že tentokrát nadobro.

Michael však nezůstal zcela mimo basketbalové dění, právě naopak. Stal se podílníkem v klubu Washington Wizards. Celek z hlavního města USA měl však bídné statistiky i návštěvnost. A proto se Michael rozhodl k radikálnímu kroku. V osmatřiceti letech se opět vrátil k basketbalu a strhl na sebe pozornost celé Ameriky. Jordan už rozhodně není nejlepším hráčem ligy, roky neúprosně běží, ale přesto pravidelně naplňuje hlediště a stále udivuje diváky. Naposledy tím, že se stal prvním čtyřicátníkem, kterému se podařilo přehoupnout přes hranici čtyřiceti bodů za zápas. V roce 2003 je však rozhodnut definitivně skončit, a to i v případě, že se mu nepodaří dovést svůj Washington do play-off, což je jeho poslední velký basketbalový sen.

Jordan žije s manželkou Juanitou a mají spolu tři děti – dceru Jasmine a syny Jeffreyho a Marcuse.

Úspěchy:
- 5x nejcennější hráč ligy (MVP)<>6x získal titul s Chicago Bulls
- 6x nejcennější hráč finálové série
- 13x účast v All-Stars
- Nejlepší obránce NBA (1988)
- Nejvýšší počet bodů na zápas za kariéru v NBA (30,3)
- Jeden ze dvou hráčů, kteří dosáhli 3000 bodů za sezonu
lokopes
lokopes

Poeet p?íspivku : 8
Registration date : 03. 01. 09

Návrat nahoru Goto down

Návrat nahoru

- Similar topics

 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru